Ugrás a tartalomra

2024-12-08 17:00 Kisterem

Lábujjhegyen – Zenéről és táncról, párban

Megyeri Léna - Bősze Ádám

2024-12-08 19:00 Nagyterem

Budapesti bemutató - Tűzmadár

Székesfehérvári Balett Színház

 

TÁNC-TÉR
Feledi János - Feledi Project: LILIOM (Molnár Ferenc műve nyomán)

Időpont: 2024. november 22. (péntek), 20:00
Helyszín: Debrecen, Kossuth u. 10., Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, Csokonai Teátrum - Nagyszínpad

 

Feledi János-Feledi Project:LILIOM
(Molnár Ferenc műve nyomán)

Az 1909-ben íródott LILIOM avagy egy csirkefogó élete és halála zsigerből elragadja a nézőket. Egy kis szobalány és egy körhintás legény közötti erőteljes és kaotikus szerelem történetét meséli el. Nyomorúság, nyers érzések, törékenység. A szereplők felelősséget vállalnak sorsukért, és bezárkóznak kudarcaikba, mintha százszor megtennék ugyanazt az utat anélkül, hogy változtatnának rajta. 

LILIOM körbe-körbe jár a vásári mulatságon és minden álmodozó tekintetű fiatal nőnek csapja a szelet. Egy nap találkozik Julikával és azonnal elveszíti az állását. Liliom elindul a lejtőn lefelé. Szeretne simogatni, de ehelyett üt. Szeretne szeretni, de ehelyett megsebez. Úgy tűnik, ez a létezésének tragikus törvénye, olyan törvény, amely nem hagy menekvést. Még az öngyilkosság sem kiút. Még a menyországnál is visszafordítják? "Segíts magadon, Isten is megsegít" - tartja a régi közmondás. De mi van, ha nem tudod, hogyan?  

Saját gyarlóságaink rabjai leszünk örökre vagy megváltozhatunk? Elkerülhető végzetünk vagy nincs értelme küzdeni ellene? Hogyan élünk, milyen döntéseket hozunk? 

Ezek a kérdések is felmerülnek Molnár Ferenc Liliom története kapcsán, mely egy megható, romantikus történet. 

A darab az elmúlás mélyére visz minket, miközben vidámságot sugároz. Az előadás megható és drámaian emberi.

 

Előadók:

Liliom: Földesi Milán

Julika: Bakonyi Jusztina

Muskátné: Wéninger Dalma

Marika: Frank Flóra

Hollunderné: Liszkai Zsófia

Ficsúr: Nagy Csaba

Hugó: Perjési Patrik

Felolvasó/Lizmann: Fodor Sára

Lujza: Márkus Fanni (NNA Művészeti Szakgimnázium)

 

Zeneszerző: Mester Dávid

Látvány, díszlet: Both András, Minorics Krisztián, Feledi János

Jelmez: Bati Nikolett

Fény: Pető József

Kamera, projektor: Fekete Mátyás

Koreográfus, rendező: Feledi János, Harangozó Gyula-díjas

 

Karöltve - közös tánckoreográfia

A Tánc-tér programsorozat részeként megtekinthetik a KARÖLTVE című közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg. A performansz zenei alapját a Grammy-díjas Deep Forest világzenei formáció és Sebestyén Márta, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes közös dala, a Marta's song adja. A közös koreográfia hidat képezve, szimbolikusan összeköti a programsorozat helyszíneit, Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatja a tánc valódi felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét. 

A közös koreográfia megálmodását öt olyan koreográfus kértünk fel, akik a hazai kulturális éltében kiemelkedő minőséget képviselnek:

Bozsik Yvette, Kossuth-, Harangozó Gyula-, Lábán Rudolf-, és Imre Zoltán-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Bozsik Yvette Társulat vezetője

Juronics Tamás, Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, színházi rendező, érdemes művész, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője

Topolánszky Tamás, Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a GG Tánc Eger vezetője

Velekei László, Harangozó Gyula - díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Győri Balett igazgatója

Vincze Balázs, Harangozó Gyula-, Imre Zoltán- és Seregi László-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Pécsi Balett Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel elismert művészeti vezetője

 

 

A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.

További információ az eseménysorozatról: www.kultura.hu/mimagyarok

KIM NKA Millenaris Eisberg